פרידה מאברהם ב. יהושע
עדכונים ממועדון הספריה החדשה
אברהם ב. יהושע

בולי, דברי פרידה

"כמעט כל משפט של בולי שוֹזֵר יחדיו שניים – משהו יחד עם ניואנס מנוגד שלו. ברירת המחדל התחבירית, בעשרות אלפי משפטים ברומאנים שלו, היא: בעוד (...), וכבר (...). 'ובעוד יד אחת ממשיכה באחיזתה, יד שנייה זריזה מקלפת ממנה את מעיל הגשם'. זה המבנה שהיה יוצא לו באופן טבעי. וכזה היה בולי לדידי".
השבוע ליווינו את אברהם ב. יהושע למנוחות, אלה הדברים שנשא מנחם פרי ליד ארונו.

מולכו

הרומאן שהקים את "הספריה"

לא רק תולדות הספרות העברית היו אחרים ללא 'מולכו', אלא גם תולדות המו"לות הישראלית. בין הכתרים הרבים שראוי לקשור לאברהם ב. יהושע אנו מבקשים להוסיף עוד אנקדוטה, שאיננה עוסקת בו אך הוא ממלא בה תפקיד מפתח: כיצד שימש ספרו 'מולכו' כטריגר להקמת סדרת "הספריה". זה סיפור על עורך צעיר שלא הסכים לוותר על סופר והקים לכבודו סדרה ספרותית.
 
מכונת כתיבה

חמישה טורים של יהושע

חמישה טורים אישיים של יהושע פרסמנו לאורך השנים באתר הספריה החדשה. הוא גלגל אותנו מצחוק ברשימתו הפיליטונית "בין הצודק לבין האותנטי" ובטור "המאבק אל האנטיביוטיקה" על סכסוך עריכה בעת העבודה על 'המנהרה', סיפר איך תמונה בחדרו במלון ספרדי חוללה את כתיבת 'חסד ספרדי', הסביר באיזה מובן הישראלי הוא יהודי שלם ושיתף בנדיבות מדוע גם סופר ותיק ומיומן זקוק לעורך.

שמות הספרים

נותרו הזיכרונות, והספרים

הוא היה אדם נטול פוזה, פתוח, אמיתי, חם, וגם מצחיק מאוד. את כתיבתו איפיינו פריצת גבולות מתמדת, קריאת תיגר על כבלי הזהות והשייכות וחגיגת ההשתחררות מהם, הומור שופע ודמיון שאין שני לו, מן הנדירים בספרות העברית. חמישים שנה צעדנו יחד, מראשית ימי כתב-העת 'סימן קריאה' שבולי היה מיועצי המערכת שלו, וארבעים שנה הוצאנו את ספריו. הוא היה עצם מעצמנו. אהבנוהו. יהי זכרו ברוך.
הספריה החדשה, ספרי סימן קריאה / הוצאת הקיבוץ המאוחד
הירקון 23, ת.ד. 2104, בני-ברק 5112002
כתובתנו לפניות: [email protected]
טלפון: 03-5162704, 03-6163978