עדכון רבעוני לחברי העמותה

שלום רב


יצירת שגרה חדשה בעידן הקורנה מביאה איתה אתגרים רבים ונוספים. העמותה פעילה ורוחשת ונפלא לראות את ההרתמות הנלהבת של מתנדבים רבים יותר ויותר המצטרפים לעשייה ולחיבורים.
עם זאת שנת 21 היא שנה מורכבת. השלכות הקורונה נוכחות ואנחנו נאבקים על המשך התפתחות העמותה והשפעתה על מקבלי החלטות, בעלי תפקידים, ושחקנים נוספים בשדה הפעולה העירוני. 
אתם מוזמנים להצטרף לפעילות, לתרום לה ולצרף חברים.

להצטרפות לעמותה

מרחב - התנועה לעירוניות בישראל מברכת ומזמינה אל בין שורותיה את כל מי שמאמין בחיים בעיר - אנשי תכנון, חברה, משפט, כלכלה חינוך ואחרים. אנשי המסחר שרואים את הרחוב המסחרי וחשיבותו, הגננות שמושכות את הילדים להגיע אל הגן ברגל ולהנות מפלאי הדרך, בעלי הכלבים המשוטטים איתם במדרכות, נשים הצועדות בערב וחושבות על ביטחון אישי במרחב הציבורי.

כולם־כולם הם חלק מהיצירה העירונית.
כי העיר אינה רק מקום. היא רעיון והזדמנות... 
שלכם, 
אלה אלכסנדרי
מנכ"ל

 Photo by: Ron Almog (flickr) 

קורסים יעודיים חדשים

הנגשת תפיסת העירוניות המיטיבה היא תחום המעסיק את אנשי מרחב שנים רבות. במסגרת תמיכות המשרד להגנת הסביבה בחרנו לצאת בקורסים יעודיים לאנשים העוסקים בעירוניות אך הם אינם בעלי השכלה רשמית בתחום זה.  

"עירוניות לכולם" - קורס זה מיועד לעובדי רשויות מקומיות כדוגמת מנהלי מחלקות ואגפים בתחומי תרבות, חינוך, תפעול, תאגידים עירוניים או צעירים ונוער ואחרים. כולם עוסקים בעירוניות בדרכים שונות - במרחב הציבורי המשותף והשפעתו על התושבים. על מנת לאפשר שיח פורה ותרומה ניכרת לתוצר המשותף, עובדי הרשות מוזמנים להצטרף לקורס של עמותת מרחב.  

"א"ב בעירוניות" - זהו קורס המיועד לעובדים בארגוני חברה אזרחית או לפעילים במועצה מקומית, ועדי שכונות והתארגנויות אחרות. בין אם אתם עוסקים בביטחון אישי, בזכויות, בנגישות פיזית, בהגנה על ילדים או קשישים ועוד - הרי שאתם פועלים בעיקר במרחב הפיזי העירוני. על מנת לאפשר לכם להכיר טוב יותר את המרחב העירוני ולפעול בו טוב יותר, אתם מוזמנים להצטרף לקורס של עמותת מרחב.

את הקורסים מוביל מתכנן הערים עפר לרנר וישתתפו בו מומחי מרחב רבים וטובים. כחלק מן התפיסה שאותה מרחב מובילה של הנגשת רעיונות העירוניות המיטיבה אל אזורי הפריפריה הגיאוגרפית בצפון ובדרום, בחרנו לקיים את הקורסים בשני מוקדים – בחיפה ובבאר שבע. שני המקומות נגישים מאוד ונמצאים בסמוך לתחנות הרכבת. 

גם אנשי המרכז מוזמנים! 

עירוניות ליזמים

במהלך חודש אוקטובר החלנו במיזם נסיוני חדש: מכון עירוניות ליזמים. אנו במרחב מכירים בכך שיזמים הם שחקן חיוני מאוד במרחב העירוני ומאמינים בחיוניות שיתוף הפעולה עמם ליצירת מרחבים עירוניים מיטיבים. לכן, כחלק מן התהליך הארגוני של העמותה ועל-פי המודל של מכון ראשי ערים, קיימנו כמה מפגשים ראשונים עם נציגי יזמים בישראל: 
במכון הראשון התארחנו במשרד עורכי דין גורניצקי בתל אביב. אל המפגש הצטרפו נציגים בכירים של חברות יזמיות מובילות - תדהר, אפריקה ישראל, שיכון ובינוי, צמח המרמן, כרם יזמות, אקו-סיטי, JTLV, קרן ריאליטי וכמובן מומחי מרחב: פרופ' הלל שוקן, ד"ר יואב לרמן, מתכננת ערים שרון בנד, מתכנן ערים עפר גרדינגר, אדריכלית ליאת איזיקוב, ד"ר אלי טייכר, עו"ד קרן נדולני, נציגת משרד השיכון ועוד. כולם השקיעו מזמנם ומהיכולות המקצועיות הגבוהות שלהם ביום מרתק.
הדיון עסק באתגרי העירוניות מהזווית היזמית. בדומה למכון ראשי ערים, שממנו שאבנו השראה, גם כאן התמודדנו עם תוכנית אחת חיה ונושמת והצגנו מקרי בוחן קטנים נוספים. נוסף על כך התקיימו הרצאות תוכן מעולות. 
בין הסוגיות הרות הגורל ביותר לתוצר הסופי והמשפיעות ביותר על האתגרים המשותפים לכולנו עלו שאלת הוודאות בתכנון ולוחות הזמנים וכן היבטים של חילופי גברי בקרב דרגים מקצועיים ומקבלי החלטות. הסוגייה טרם מוצתה עד תומה. יש ללמוד את השאלות והאתגרים שעלו במכון ואנחנו עושים כן על מנת להמשיך ולפתח את הכיוון.
את מכון העירוניות ליזמים מוביל מתכנן הערים, היזם רני וינברג, הפעיל בעמותה.

מה עשינו בחודשים האחרונים:

ערב ציבורי על התחדשות מרכזי ערים. עמותת מרחב יוצאת בסדרה של מפגשים שעניינם מרכזי ערים והתחדשותם. בערב הראשון, בנושא התחדשות עירונית של הדר הכרמל בחיפה, השתתפו יותר מ-100 איש באמצעות פייסבוק לייב וגילו עניין רב. זה היה אירוע הפייסבוק לייב הראשון שקיימה העמותה. 
הערב כלל 2 הרצאות תוכן קצרות של אדריכל עמרי זילכה ואדריכל גיא נרדי, כמו־גם דיון מרתק על האתגרים וההזדמנויות של הדר. בשיחה השתתפו פרופ' אדריכל הלל שוקן, היזם יוסף סידוב, מהנדס חיים פייגלין, אדריכלית רות ליברטי שליו, מתכננת ערים שרון בנד, מתכנן ערים ואיש הכלכלה תמיר בן שחר.

את הערב יזם מתכנן הערים מאור תור'גמן, הפעיל בעמותה. טרם הוחלט מהו מרכז העיר הבא שיעלה לדיון בערב הציבורי. אתם בהחלט מוזמנים לכתוב לנו ולהציע. 
עמותת מרחב ליוותה את ועידת האקלים של מפרץ חיפה והייתה שותפה לתהליך הארצי בנושא זה. במסגרת זו השתתפנו כדוברים בכנס הסיום של ועידות האקלים הארציות.
חבר העמותה עפר לרנר וחברי הוועד המנהל ישי לוי ועירית בשן שותפים למהלך "שולחנות עגולים על עירוניות" של גו'ינט ישראל ויצגו שם, ובכבוד רב, את הסוגיות המרחביות.
אנשי מרחב, ובראשם אדריכל ישי לוי ומתכנן הערים עפר לרנר, משתתפים כמובילים ב"כנס עכו לעירוניות" בנושא הייצוג החברתי בועדות התכנון. עפר וישי ייצגו (בהתנדבות) את ארגוני החברה והרווחה בוותמל ובות"ל בתוקף הוראת שעה שפג תוקפה באוגוסט 2020. סוגיית הייצוג לארגוני החברה והרווחה ממשיכה להעסיק את העמותה ואנו משקיעים מאמצים רבים בפעילות להשבת נציגי החברה האזרחית לועדות התכנון.  
בהזמנת המועצה האזורית חוף הכרמל קיימנו כמה מפגשים עם ועד הפעולה עתלית להתבוננות מחודשת על נושא מבני הציבור בישוב. הישוב צפוי לגדול מאוד בשנים הבאות ולשנות פניו.
 
את הסדנאות מלווה מנהלת הפרויקטים בעמותה אדריכלית נוף  ומתכננת ערים אורלי ששון, ועמה אדריכלית ומתכננת ערים  יעל סיון גייסט, הפעילה בעמותה.
הוגש הדוח השנתי והוצג שיפור ניכר בהיבטים שונים בעמותה. הדוח משקף שנה מאתגרת במיוחד, שבה פרצה הקורונה והתחלפה הנהגת העמותה. 
במסגרת חשיבות ההנגשה של תפיסת העירוניות והקשר שלה לרווחה חברתית וחוסן קהילתי השתתפה מנכ"ל העמותה בפרק פודקאסט בנושא זה.  
מעט מן התקשורת. בתקופה האחרונה פורסמו עלינו ועל פעילותינו כתבות באתר וואלה ובעיתון גלובס. 

מה צפוי בחודשים הקרובים:

במהלך חודש נובמבר נהיה שותפים לכנס משפיעים. הכנס יעסוק בהתחדשות עירונית ואקטיביזם של תושבים. אנחנו חברים בועדת ההיגוי ואף מובילים מושב וסדנה. 
את הסדנה תוביל אדריכלית נוף ומתכננת ערים אורלי ששון, מנהלת הפרויקטים בעמותה. הכנס יתקיים ביום שישי, 26 בנובמבר בתל אביב, ויהיה זמין לצפייה גם בזום.
הפתעה דיגיטלית מענגת (פרטים בהמשך):
בדצמבר יתקיים מחזור נוסף של מכון ראשי ערים. ההכנות בעיצומן ואנו כבר נערכים  במפגשים מוקדמים עם ראשי הערים המשתתפים לבחירת הסוגיות לדיון ולמפגש ברוח חג המולד, שיתקיים במושבה הגרמנית בחיפה. את המכון מובילה חברת הועד המנהל, עו"ד קרן נדולני.
בדצמבר השנה נשתתף בפעם הראשונה כדוברים בועידת הנדל"ן באילת.