ניוזלטר המחלקה למדע המדינה - לא להאמין שסמסטר א׳ כבר נגמר! 
והפעם: קורסים מעניינים במחלקה,  פרופ׳ גידי רהט בשיחה על המחקר והפוליטיקה הישראלית, ונציגת החוג היוצאת, רעות מצקין, מסכמת תפקיד. בהצלחה בבחינות!
עורכת: ענבר איילון

להתעדכן

להכיר

ללמוד

מה עשינו בזמן האחרון?

נפגשנו עם ארגון צבר

במסגרת הקורס "מנהיגות מחוללת שינוי" בהנחיית פרופ׳ דן אבנון יצאו הסטודנטיםות לסיור לימודי להכרת תנאיהם ומצוקותיהם של חיילים וחיילות בודדים. במהלך הסיור פגשו את בוגר המחלקה שלנו, אלון קובה, מנהל צבר ישראל, ואת מנכ״ל צופים-צבר העולמי, אלעד סנדרוביץ׳.

ביקרנו  במשרד החוץ

הסטודנטיםות בקורס "ארגונים ציבוריים: תיאוריה ומעשה", בהנחייתו של פרופ' שאול שנהב, יצאו לסיור לימודי מעניין מאוד - הפעם במשרד החוץ, במטרה ללמוד מקרוב על עבודת הארגון. 

למדנו מפרופ׳ קינג

בשיתוף המחלקה ליחב״ל, אירחנו את פרופ׳ גארי קינג מאוניברסיטת הארוורד. קינג דיבר על מחקרו האחרון, בו בחן כיצד השלטונות בסין מתמרנים את השיח ברשתות החברתיות לצורך הסטת תשומת הלב הציבורית ומניעת התארגנות פוליטית. היה מרתק! 


 

#שניפוליטי כאן שוב!

נפגשנו יחד, סטודנטים, סטודנטיות, חברי וחברות סגל המחלקה, לשיח פתוח על הנושאים הכי בוערים במערכת הבחירות הקרובה. 
היה גם מרק חם :) 
ניפגש אחרי הבחירות! 

אחד על אחד עם פרופ׳ גידי רהט 
עוד על גידי
ספרו החדש של גידי - "ירידת הקבוצה ועליית הכוכב(ים) - מפוליטיקה מפלגתית לפוליטיקה אישית״

לא כתוב בקורות החיים שלי... שיש לי אוסף בובות ופסלונים מרשים של פוליטיקאים. מעבר לזה אני מאוד בעניין של ספרי מתח סקנדינביים. 

הדבר שהכי מעניין אותי כרגע... אני מתעניין בפרסונליזציה ופרסונליזם פוליטי. כרגע אני מתמקד בשאלה האם ניתן להבחין בין פרסונליות לקוליגאליות במשטרים דמוקרטיים, ומהן ההשלכות של היהפכות הפוליטיקה לאישית יותר. 

משהו שגיליתי לאחרונה וכדאי שתכירו... הייתי בהופעה מצוינת בנוקטרונו של איה כורם בפרשנות לשירי לאונרד כהן. בנוסף, לאחרונה סיימתי לראות את העונה הראשונה של ״Why Women Kill״. 

מה שאני חוקר עכשיו (והחיים עצמם) 
 
״אני כל בוקר מתעורר ולא מבין איך הפוליטיקה עובדת. מה שאני כן מבין זה שחוקי המשחק השתנו. הפוליטיקה הפכה לפרסונלית. פעם, המחשבה שהכנסת תפזר את עצמה נראתה מנוגדת לחוקי הפוליטיקה והטבע. היום אנו עדים לתקופה בה הפוליטיקה כולה נעה סביב גורלו של אדם אחד והחלטותיהם של אנשים בודדים, במקום אלו של מפלגות או קבוצה עם אידאולוגיה. ההבנה הזו יכולה להסביר את כל מה שאנחנו עוברים בשנה האחרונה. כשמבינים  שמדובר במשחק בין אנשים בו המפלגות משועבדות למנהיגים שלהם, ולא בפוליטיקה מפלגתית פר אקסלנס, המציאות הפוליטית הנוכחית מתחילה להתבהר.
 
העובדה שהכנסת מתכנסת ומפזרת את עצמה לאחר שאפשרה לבן אדם אחד בלבד לנסות להרכיב ממשלה, מסמלת במידה רבה את השינוי הזה. כך, המחשבה שממשלה חייבת לקום לאחר הבחירות נעלמה מהפוליטיקה. 
אוסף הבובות של גידי (מומלץ :) )
 
אז אמנם המציאות הפוליטית כרגע לא נראית מזהירה, אך מה שבטוח הוא שכמדעני המדינה יש לנו הרבה מה לחקור. באופן די אירוני, כשהפוליטיקה גרועה למדעני המדינה דווקא די טוב...״
 
מילה מנציגת החוג היוצאת - רעות מצקין 

מה הכי אהבת בתפקיד? זכיתי להכיר את הסטודנטים והמחלקה מקרוב וגיליתי אנשים  מדהימים. אני שמחה שהייתה לי את ההזדמנות להיות מעורבת, להשפיע ולשנות. 

במה את הכי גאה? בשנה שעברה ארגנו, בשיתוף עם המחלקה, פרידה מהמחזור המסיים בפעם הראשונה. גם השנה ארגנו מסיבת פתיחת שנה מוצלחת בשיתוף עם הועד של יחב״ל ותקשורת (ותודה לשנה א׳ שהרימו!) 
 
אז איך את מסכמת את השנה? בשנה הזו התווינו את התשתית לפעילות משמעותית של הועד החוגי, אבל יש עוד המון מה לעשות - לחוג שלנו יש המון פוטנציאל להפוך להיות בית. בסוף, המעורבות של הסטודנטים היא מה שעושה את ההבדל, ואני ממליצה לכולםן להיות מעורבים, ליזום ולהשפיע על החיים בחוג!
 
יחד עם נציג החוג היוצא רועי בכר

 
בהצלחה במבחנים וחופשת סמסטר נעימה! 
Follow Us On Google+
Follow Us On YouTube
Follow Us On Google+