בין הסלילים
החדשות והחידושים של ארכיון הסרטים הישראלי
ארכיון הסרטים הישראלי, נעים להכיר.
 
צוות ארכיון הסרטים הישראלי של סינמטק ירושלים משמר חומרים אודיו-ויזואליים, ארכיונים, וסרטים ישראליים כבר למעלה מ-40 שנה(!). במסעם אחר סרטים אבודים, עותקים משוחזרים, ופילמים חמקמקים - אנשי הסלילים במירוץ כנגד הזמן כדי לאפשר לחובבי הקולנוע וההיסטוריה של היום ושל המחר להינות מ-120 שנים של פוטג' כחול-לבן, עם היסטוריה משגעת.
 
בזכות מפעל הדיגיטציה נשתמרו 2 מיליון מטר של פילם, שיגיעו גם לנינים של הנינים שלכם. יש לנו עתיד. אבל אנחנו גם בעניין של ההווה, של כאן ועכשיו, של לייצר שיח והעמקה והכרות עם העבר שלנו, עם התרבות והאמנות שלנו. כך נולד אתר הארכיון. שם אצורים ומסודרים יפה-יפה סרטים עלילתיים ותיעודיים שלא תוכלו למצוא בשום מקום אחר (רובם בחינם וחלקם בתשלום), עותקים דיגיטליים משוחזרים של יצירות נבחרות מהרפרטואר המקומי, וכמובן - ארכיון היסטורי חסר תקדים בהיקפו - והכל לצפייה אונליין.
 
אנחנו מזמינים אתכם לקפיצת ראש למעמקי הארכיון. לשחות הלוך-חזור לעבר הרחוק והקרוב. לטעום ולו קצת ממפעל השימור הזה, שמביא בלחיצת כפתור את מה שהיה עד כה שמור כאוצר בלום במרתפי הסינמטק.
 
צלילה נעימה ~
לצלול לאתר

אסופה נבחרת

"לפרק את אבא" - יצירתו של אסי דיין מבעד לעיני בנו, ליאור דיין
 
במלאת 7 שנים לפטירתו - ליאור דיין "מפרק" את דמותו של אביו הבמאי והשחקן: "הנה הגיע הרגע שבו עלי לפרק אותך ל-8 סצנות. וזה אומר שאתה כבר ממש מת. היית אבא שלי ושל 14 סרטים עלילתיים באורך מלא שהפכו את הנוף הקולנועי הארצישראלי להרבה יותר מגוון ומעניין. וכעת הגיע הרגע לפרק אותך ואותם." מהרופא ב"שמיכה חשמלית ושמה משה" ועד סצנת העירום ב"מר באום", אסופה מיוחדת עם 8 רגעים בלתי-נשכחים ​מעולם הקולנוע של דיין.

"לפרק את אבא"| לצפייה חופשית
החודש לפני
החודש לפני 95 שנים, נולד יהודה עמיחי.

הסרט הנסיוני "זה"ב ליודה" הוא מחווה וויזואלית-קולנועית לשיריו. יוצרים שונים חברו לפרוייקט, וביקשו לתר​ג​ם ​באמצעות ​ז’אנרים ויזואליים מגוונים​ את שיריו​: עלילתי, תיעודי, וידיאו-ארט, וידאו דאנס או קליפ. כל סרטון מהווה מעין סרט-שיר המאפשר מגע חי, מפתיע ותמציתי בין השיר לבין הצופה והופך אותו למעין "פיסת חיים".

זה"ב ליודה | לצפייה חופשית

ארץ עיר

הארכיון של ישובי ישראל > הרצליה
 
עיר החוף הזוהרת נוסדה כמושבה בשנת 1924, והוכרזה כעיר בשנת 1960 - השבוע לפני 61 שנים! מכיוון שבימי הולדת נהוג לשלוף ממעמקי הארכיון צילומים (מביכים יותר או פחות) - מצאנו את הפנינה הזאת משנת 1963 - יומן חדשות שמדווח על החידושים המסעירים בעיר הצעירה. יש שמועות על "אולם ספורט משוכלל ושכונת עולים חדשה ונאה". שווה בדיקה ~
 
יומן כרמל-הרצליה| לצפייה חופשית

החוויה האדומה

מומלץ במבט האמנותי >
"קלרה הקדושה"
 
סרטם של ארי פולמן ואורי סיון, מתרחש בעיירת פיתוח בשנת 1999, רגע לפני המילניום שמביא את האנושות אל סף אנדרלמוסיה. נערה בשם קלרה זוכה לכוחות על־טבעיים שגורמים למהומות בקרב חבריה הפרועים, מוריה המשונים, משפחתה ושאר התושבים. בזכות מקוריותו ושפתו הייחודית הפך לקלאט, וזיכה את יוצריו במעמד של יוצרי קולנוע מרכזיים ומסקרנים.
 
קלרה הקדושה| לצפייה בתשלום
סטוריז: הרגעים ההיסטוריים שאסור לפספס
ארבע פניני ארכיון נבחרות >>
Follow Us On YouTube
Follow Us On Instagram