ניוזלטר המחלקה למדע המדינה - שנה טובה!  
והפעם: פרסומים מעניינים של חברי המחלקה, וגם - נפגשנו לקבל השראה מהסטודנטים והסטודנטיות שניצלו את השנה לעשייה חברתית וקהילתית משמעותית. שנה טובה ולהתראות בקרוב!
עורכת: ענבר איילון

להתעדכן

להכיר

ללמוד

מה עשינו בזמן האחרון?

פרסמנו 

אנו גאיםות בחוקריםות שלנו על פרסומיהםן האחרונים:

פרופ׳ לילך ניר על פרסומה בכתב העת המוביל APSR יחד עם פרופ' Patrick Fournier ופרופ' Stuart Sorokau, המציג ניתוח של הקשר בין הטיות שליליות לבין אידאולוגיה פוליטית בלא פחות מ-17 מדינות.
 ד"ר אלון צויזנר-וילסון  על פרסומו ב-British Journal of Political Science, בשיתוף עם ד"ר ערן אמסלם (המחלקה לתקשורת) המציג ניתוח מקיף של מחקרי מסגור בתחום הפוליטי.
וד"ר נועם גידרון על פרסומו ב-British Journal of Political Science בנושא אסימטריה בין ימין לשמאל במערב אירופה.

האזנו

הקורס "מבוא היסטורי לפוליטיקה בת זמננו", אחד מקורסי המבוא המרתקים בתואר בוגר במדע המדינה, הועלה לפודקאסט (המומלץ בלי קשר) של ד"ר אפרים פודוקסיק שלנו, מורה הקורס. לינק כאן.

 

המשכנו לחקור

פרופ' אורית קדר ופרופ' דניאל שוורץ זכו במענקי מחקר של הקרן הלאומית למדע (ISF) -

אורית זכתה במענק עבור מחקרה בנושא "הפער המגדרי בהצבעה ושינוי המפה המפלגתית: עזיבת גברים את השמאל".
דניאל זכה במענק עבור מחקרו "מדינת השדים: הפילוסופיה של שיתוף פעולה בין יצורים תבוניים ורשעים".

 

אחד על אחד עם הסטודנטים והסטודנטיות במחלקה
איך משלבים לימודים עם עשייה חברתית? באילו תחומים תלמידי ותלמידות המחלקה בוחרים להשפיע? שוחחנו עם כמה מהסטודנטים והסטודנטיות שבחרו לשלב לימודים לצד עשייה חברתית כדי לשמוע על החיים שמחוץ לקמפוס ולזום האוניברסטאי. 
אמבר סנסורה וסוניה אולבובסקי
נציגות החוג באגודת הסטודנטים 

אמבר, בת 25 מאשדוד. משלבת עם לימודי תקשורת ועיתונאות

בנוסף ללימודים אני גם...  מכהנת יחד עם סוניה כנציגת החוג למדע המדינה. במקביל, אני עובדת בלשכת הדוברות של משרד התעבורה  ומתנדבת בעמותת ״טנא ירושלמי״, המאגדת ומחזקת קהילות צעירים בירושלים. 
הגעתי לזה כי... היה לי חשוב לייצג את הזכויות של הסטודנטיםות, להשמיע את קולםן ולחבר בין הסטודנטים ובין המחלקה. 
 
סוניה, בת 22 מחיפה.  משלבת עם לימודי תקשורת ועיתונאות
בנוסף ללימודים אני גם... מכהנת יחד עם אמבר כנציגת החוג למדע המדינה.חוץ מזה, אני חובבת צילום. 
הגעתי לזה כי... בתחילת שנה א׳ הייתי בטוחה שאתרכז רק בלימודים. לאט לאט, הבנתי שיש דברים מעבר ללימודים וחשוב להתעסק בהם. היה לי מאוד חשוב לקשר בין מה שאנחנו לומדים ולומדות לבין החיים עצמם ומה שקורה בעולם.
 
התוכניות שלנו לסמסטר הקרוב
בימים אלו אנו מתחילות לעבוד על תוכנית העבודה לסמסטר. יחד עם המחלקה אנחנו מנסות ״לפצח את הקוד״ של לימודים בזמן הקורונה, ומקוות להצליח לחבר אחד בין השני ולהנכיח את הקהילתיות הזו בחיים של הסטודנטיםות. חוץ מזה, אנחנו כאן לייצג את הסטודנטיםות מכלל התארים ולקדם את הזכויות שלהם, בטח בזמנים מורכבים אלו. 
חשוב לנו מאוד למסור לסטודנטיםות שאין הרבה מחלקות שנרתמות לעשייה ומשתפות פעולה לטובת הסטודנטים כמו המחלקה למדע המדינה, ואנחנו קוראות לסטודנטיםות לשלוח לנו הצעות ורעיונות לאירועים או פעילויות שנוכל לעשות יחדיו.
ליצירת קשר עם אמבר וסוניה
מושיק סובול 

בן 25, מרמת גן. משלב עם לימודי סוציולוגיה-אנתרופולוגיה

בנוסף ללימודים אני גם... התחלתי להתנדב לפני שנתיים בבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות. קצת לאחר מכן התחלתי לעבוד במערך הדיגיטל של הבית הפתוח, במקביל לעבודה באגודת הסטודנטים ולהתמחות במסגרת קורס המתמחים של הפקולטה ברשות החדשנות הישראלית. היום אני מתחיל תפקיד כראש מחלקת ההסברה של האגודה. 

הגעתי לזה כי... הבנתי שכסטודנט, אני נמצא במעין מצב ביניים. מצד אחד אין לי נסיון או ידע מקצועי, ומצד שני, נפתחות בפניי המון דלתות לרכוש אותם. חוץ מזה, בירושלים כמו ירושלים האישי הוא הפוליטי, כך שהזהות המינית שלי והסטטוס שלי כסטודנט כיוונו את בחירותיי. 

הלימודים במחלקה... בשנה הראשונה לא ממש מצאתי את עצמי בחוג. נקודת המפנה הגיעה בדמות השתתפות בלימודי הדגש במדיניות, רגולציה ומנהל ציבורי בהנחייתה של פרופ׳ שרון גלעד. למדתי את הנושאים שבאמת מעניינים אותי, והבנתי כיצד הלימודים במדע המדינה משתלבים עם העשייה המקצועית והחברתית שלי. בפן הזה, ההדגש באמת נותן כיוון למי שמרגיש שהוא חסר כיוון.
אוראל שטרית

בת 24 מאשקלון. משלבת עם לימודי מזרח תיכון

בנוסף ללימודים אני גם... אני פעילה בעיקר סביב קידום זכויותיהם של אנשים בעלי מוגבלויות. בשנה האחרונה השתתפתי בתכנית המנהיגות הארצית של עמותת ״לינק 20״ שעוסקת בקידום אנשים עם מוגבלות, ואני ממובילות ההתארגנות אקטיביסטית "סופרים את אברה" למען שחרורו של אברה מנגיסטו משבי חמאס. כמו כן, ריכזתי את תכנית ״פוליטיקאיות צעירות״ בקמפוס. 
 
הגעתי לזה כי... העשייה שלי קשורה בראש ובראשונה לרקע שלי ולקשיים שאני רואה אנשים מסביבי חווים. אחותי נולדה עם מוגבלות פיזית וגדלתי בעיר אשקלון, שעדיין נחשבת עיר פריפריאלית. אמנם לא הכרתי את אברה, אבל אני מכירה את המציאות שלו. זו הסיבה שכל כך חשוב לי להילחם בסטיגמציה ובדעות קדומות של אנשים, בכל תחום. אני מאמינה שלכל אדם זכות לחיים. באחת ההפגנות בבלפור ראיתי שלט עליו נכתב ״כל העוולות אחת הן״. אני מאוד מתחברת למשפט הזה וחושבת שהוא מתחבר לעשייה שלי בתחומים השונים. 
 
הלימודים במחלקה... אני רואה חשיבות מאוד גדולה ללימודים ורכישת השכלה. הלימודים עוזרים להבין דברים מסוימים שקורים סביבנו ולהמשיג אותם. 
מעבר לכך,  זו הזדמנות להראות, גם בתור אישה, גם אם קו הזינוק שלנו שונה, שבעבודה קשה, נחישות ודבקות במטרה, הכל אפשרי. 
 
ינאל ג׳בארין

בן 23, מאום אל-פאחם.  משלב עם לימודי תקשורת ועיתונאות

בנוסף ללימודים אני גם... מלגאי בתכנית שגרירי רוטשילד שמקדמת עשיה חברתית. אני פעיל במגזר הציבורי בתחום הפרלמנטרי וגם פעיל חברתי-פוליטי. חוץ מזה, אני עובד באגודת הסטודנטים כרכז דיור ומעונות, ובמסגרת תוכנית ״תקווה ישראלית בספורט״ אני מתנדב עם נוער במסגרת התכנית הערכית-חינוכית שמובילה קבוצת בית"ר ירושלים.
 
הגעתי לזה כי... מאז ומתמיד הגדרתי את עצמי כאקטיביסט חברתי. חשובה לי מאוד ההשפעה שלי על החברה הישראלית שאני חי בה והחברה הערבית שאני מגיע ממנה. חשוב לי לקדם סוגיות שאני מאמין בהם, ולעזור לאוכלוסיות המוחלשות כמה שאפשר. 

הלימודים במחלקה... הקורסים השונים במחלקה מקנים ידע שהוא מאוד רלוונטי לחיים שלנו -- בין אם דת ומדינה, מדיניות ציבורית או אפילו ספורט ופוליטיקה. מעבר לכך, אני מאמין שכל סטודנט צריך להיות פעיל חברתית. חשוב שגם בזמן הלימודים לא נהיה מנותקים מהסביבה החברתית והפוליטית בה אנו חיים, ונפעל למען חברה למופת.
 
משלביםות לימודים ועשייה חברתית? מכיריםות סטודנטית במחלקה שפשוט חייבת להופיע בניולטר? ספרו לנו!
 
[email protected]
 
פיספסת את הניוזלטרים הקודמים שלנו בין כל המיילים?  
 
 
 
לקריאת הגליונות הקודמים
Follow Us On Google+
Follow Us On YouTube
Follow Us On Google+