עדכון רבעוני לחברי העמותה

שלום רב


שנתיים חלפו מפרוץ מגיפת הקורונה, מגפה שחוללה שינויים דרמטיים בעולמנו. בעוד מן הבחינה האפידמיולוגית נראה כי אנו נמצאים עתה בפרק של דעיכה בתחלואה והתאוששות מן הגל החמישי, מבחינות רבות אחרות אנו מתמודדים עדיין עם השינויים והתמורות מרחיקי הלכת שחוללה המגיפה בחיינו - שינויים בכלכלה, בתעסוקה, בחברה, בתרבות, בתנועה ובמרחב כולו. 
העירוניות עצמה, גם היא השתנתה לא מעט בשנתיים האחרונות. ההתכנסות בתוך עצמנו, בבתינו, בין קרובינו, וההימנעות הכללית ממפגשים מרובי משתתפים ומהליכה למקומות ציבוריים וסגורים נתנו את אותותיהן והשפיעו על מראה הערים ואורחותיהן. גם שינויי האקלים והשפעותיהם תורמים תרומה מכרעת להתנהלות האנושית, החברתית והסביבתית. 
ובכל-זאת, לנו, בעמותת מרחב, ברור כי אותם עקרונות מובילים לחיזוק החוסן העירוני ולחיזוק היכולת להתמודד עם שינויי האקלים ועם המגיפה נותרו רלוונטיים עכשיו כתמיד ואף יותר מאי פעם בעבר. 
במפגשים לאין ספור אנחנו מגלים הבנה עקרונית בקרב מקבלי החלטות, בצד קושי גדול ביישום ההבנה הזו לכדי עירוניות טובה. 
אנחנו ממשיכים לפעול במרץ ובנחישות לקידום תפיסת העירוניות של מרחב בכל האמצעים העומדים לרשותנו ובעזרת מקצועיות, נחישות ונדיבות גדולה של הפעילים בעמותה. 
מוזמנים לתמוך ולחזק את הפעילות שלנו באמצעות הצטרפות לעמותה.

שלכם, 
אלה אלכסנדרי
מנכ"ל
להצטרפות לעמותה
 Photo by: Ron Almog (flickr) 

בימים אלה במרחב

יזמים כשחקן מפתח בשדה העירוניות

מרחב ממשיכה לפעול עם יזמים בכמה ערוצים. זאת מתוך הכרה בחשיבותם הגדולה של היזמים בישראל בעיצוב העירוניות ואיכות החיים בעיר ומתוך היכרותם את אתגרי עולם התכנון. 
מוביל התחום בעמותה: רני וינברג, חבר הועד המנהל.

מה עשינו:
 • מפגש שולחן עגול רבעוני שבו התקיימה שיחה פתוחה עם ד"ר רוני בר ממנהל התכנון על תכנון שטחי תעסוקה, ישראל 2040. בדיון הוצגו הפערים בין תכנון ליכולת ביצוע ונדונו השינויים הצפויים בשדה העסוקה בשנים הקרובות. 
 • מפגש שני עם ראשי חברות יזמות התקיים בהשתתפות שחר סולר, סמנכ"ל אסטרטגיה במנהל התכנון ודיון מרתק על הכלי "מבט" שמוביל מנהל התכנון ועל הפונציאל הטמון בו כבסיס לדיון על איכות התכנון.
  יזמי נדל"ן המעוניינים להצטרף לשיח יזמים מוזמנים לפנות למייל:
 • מנכ"ל העמותה השתתפה לראשונה בועידת הנדל"ן באילת בהזמנת מנהל הוועידה, ערן רולוס. במסגרת זו התייצבה עמותת מרחב בשולחן שעסק בתמ"א 70 בהובלת דניאלה פז. הדיון עסק בהשפעת התמ"א על המרחב העירוני. 

הנקודות שהעלינו בדיון:

מקרו: פרדיגמת התכנון רדיאלית – תל אביב כמרכז העולם הישראלי. הרשתיות החסרה אינה נותנת מענה להצמחת מרכזי משנה ופיזור מרכזי שירות ותעסוקה נוספים הנדרשים עם הגידול הצפוי באוכלוסייה. 
מרחב התכנון של התחנות: פערים בין תאוריה לפרקטיקה - תכנון מלווה מימוש ומערכת מבקרת ומלווה - זכויות בניה מוגברות לא בהכרח מייצרות מרחבי חיים איכותיים.
תהליכי הטמעה
שותפות - שיח משותף בין־מגזרי על תכנון מלווה מימוש.
חינוך - עירוב גורמי קהילה וחינוך מגיל 0, כבר עכשיו, והשקעה מרובה בתהליכי הטמעת השימוש.

מכון ראשי ערים

מכון ראשי ערים ה-16 התקיים בדצמבר 2021. הוא הוקדש להליכתיות מוגנת (שינויי אקלים והרחוב) ● מנופים כלכלים ● התחדשות מרכז הישוב ● חיבור בין שכונות חדשות וותיקות ●
את המכון מובילה עו"ד קרן נדולני קמחי, חברת הוועד המנהל.  
מכון ראשי ערים מיועד לקבוצה קטנה של ראשי ערים ובנוי כסדנת עבודה מקצועית ואינטימית, המותאמת למשתתפים ולאתגרים של עריהם. 

רוני מרום, ראש עיריית מצפה רמון, בדברי סיכום:
"נטייתנו הטבעית, כשאנו מסיימים דבר מה, היא להמשיך הלאה, ברצף, לדבר הבא וזאת כדי להספיק יותר כביכול. אולם האמת היא שהדילוג על השלב שבו הינך עוצר כדי לעבד ולהפנים הוא בגדר החמצה גדולה. בפסק הזמן שלקחתי לעצמי בסוף ההשתלמות קיימתי סוג של רפלקציה שאותה אשתף בקיצור נמרץ.
חוויתי מקום חדש, פגשתי אנשים מעניינים, ביליתי ונהניתי בערבים, נחשפתי לעשייה נפלאה של עמותת מרחב.  
ומעל לכל למדתי בזמן קצר מאוד ועל קצה המזלג את תמצית התכנון האורבני הנכון ששינה, פשוטו כמשמעו , את תפיסתי ביחס לתכנון מצפה רמון ולעיצוב המרחב הציבורי. יש לי כלים ותובנות שבכוונתי כבר ״מחר בבוקר״ ליישם. הדבר היחיד שאני מצר עליו הוא העובדה שלא זכיתי להשתלמות שכזו בתחילת תפקידי שכן עשיתי אין ספור טעויות, חלקן בלתי הפיכות, עד כה.
תודה גדולה לכל מתנדבי העמותה."
בסוף חודש מרץ תתקיים סדנה 17 של המכון ואנו נרגשים מאוד.  
ראשי עיר המעוניינים להצטרף למכון שיתקיים ביולי מוזמנים לפנות אלינו:

ערב על התחדשות מרכזי ערים #2 – והפעם שדרות הגעתון, נהריה
ערב שני בסדרה התקיים בראשית החודש וזכה להצלחה גדולה והוא חלק מתהליכים משמעותיים בעיר נהריה שמוביל ראש העיר רונן מורלי שהשתתף במכון ראשי ערים 15.  
אנחנו רואים בערבים הללו המשך למכון ראשי ערים ולהרחבת השיח המקצועי לפלטפורמות חדשות. 

הערבים מתקיימים בתמיכת המשרד להגנת הסביבה ובשיתוף התאחדות הקבלנים.

מעוניינים בדיון מקצועי בעיר שלכם? בואו הציעו לנו.

העיר הישראלית 2030 - תכנון מחוץ לקופסה - מחזור 5 
הקורס מיועד לעובדי תכנון עירוני ותכנון אסטרטגי ברשויות המקומיות וכולל הרצאות מומחים, שיח נרחב, סדנאות, סיור ועוד. בין הנושאים: צפיפות, תנועה ותחבורה, תחזוקה, כלכלה, היבטים חברתיים ותהליכים משתפים, עיר לכל ועוד.
את הקורס מובילה אדריכלית וחברת הוועד המנהל של העמותה, ליאת איזיקוב. 
הקורס בשיתוף פורום ה-15 ומרכז השלטון המקומי ויתקיים במודל היברידי. 

הקורס מוכר לגמול השתלמות (56 שעות).

רישום לקורס

הכשרות מתוכננות

קורס בכלכלה עירונית

המחזור ה-2 של קורס בכלכלה עירונית יתקיים באפריל, בהובלתה של מתכננת ערים, מומחית לתכנון אסטרטגי עסקי, קהילתי ותיירותי, שרון בנד, חברת העמותה.

אתגרי הכלכלה העירונית גדולים ונדרשת הרחבת היריעה וההבנה של עקרונות תכנון הכלכלה העירונית, של הצורך בשיתופי פעולה בין יחידות הרשות השונות, בין הרשות ליזמים ולבעלי העסקים.  לתכנון הפיזי של המרחב ישנה השפעה ניכרת על הכלכלה העירונית.
אנחנו מזמינים מתכננים ברשויות המקומיות, מקדמי כלכלה עירונית (תקן חדש ברשויות), מנכ"לים בחברות כלכליות, יחידות גזבר, יחידות תכנון אסטרטגי ומתכננים פרטיים להצטרף ל-7 מפגשים מרתקים.

תכנון עירוני ושינויי אקלים

 • שמחנו להצטרף כשחקן מוביל לפורום האקלים הישראלי בחסות נשיא מדינת ישראל ולהיענות לבקשתו של העומד בראש הפורום, ח"כ לשעבר דב חנין, להיות שותפים בהובלת אשכול העירוניות בפורום. 
  אין ספק ששינויי האקלים ימשיכו ללוות אותנו ותכנון עירוני נכון יכול להשפיע השפעה ניכרת על יכולתנו להתאים את הערים לשינויים אלה ולצמצם את השפעתם. 
 • קורס קצר בנושא אקלים ורשויות  מתוכנן להמשך השנה:

מדרך לרחוב. והפעם: דרך חברון

דרך חברון, הקושרת שכונות בדרום ירושלים, עומדת במרכז של שאיפות פיתוח משמעותיות הן מההיבט התחבורתי, הן בהיבט הבנייה לדיור. הצלחת תהליכי ציפוף מצריכים גם כאן שינוי פרדיגמה עמוק בעת האתגר המרכזי הופך להיות מתן מענה להיקף האנשים/הולכי הרגל שיגורו, יעבדו, ויעברו במרחב הזה.   
בעולם וגם בישראל הבינו שהולכי הרגל הם העתיד והבסיס לעירוניות והערים המובילות החזירו לטובת הולכי הרגל, האופניים והתחבורה הציבורית שטחים שנלקחו קודם לכן לטובת שימושי כלי-רכב פרטיים. 
עמותת מרחב נענתה בזאת לפנייתו של יוסי סעידוב, העומד בראש הפעילות של קבוצת "ברחובות שלנו" - ארגון הולכי הרגל, וקוראת לעיריית ירושלים להתחבר למהלכים אלו. 

קצרות

 • השתתפות העמותה בכנס משפיעים בסוף 2021 הייתה רבת חשיבות. באי הכנס העלו במיוחד את נושאי התכנון העירוני ככאלה שמשפיעים על חייהם ומעסיקים אותם. הם חיזקו בכך את החשיבות של הרחבת השיח המשותף והיכולת לייצר שפה משותפת בנושאי תכנון עירוני עם הציבור הרחב, עם ארגוני סביבה ועוד. 
 • איך התב"ע שלך - קורס מבוא לתכנון עירוני התקיים בהובלתו של אדריכל ומתכנן ערים, אולי יעקב אולרייך.

 • הכשרות במרכזים לצדק חברתי במסגרת הקורס לחיזוק המסוגלות והגברת הכלים והמיומנויות למועמדים שונים לרשויות המקומיות בבחירות 2023. זהו ניצן ראשון לפעולה בנושא זה. עשרות פעילי שטח רציניים למדו והכירו את העקרונות לעירוניות טובה. אלה מביניהם המשמשים כבר עתה חברים בועדות מקומיות העידו על החשיבות והביעו צער על כך שלא זכו להכשרה בכניסה לתפקידם.