זיקנה בימי קורונה 
ג'וינט-אשל ומגזין דורות מתכבדים להגיש לכם ניוזלטר נוסף עם המעבר לשגרת קורונה
 
עדכוני ג'וינט - אשל
חוברת מקיפה בנושא דמנציה בימי קורונה עלתה לאתר אשל  
לקבלת החוברת לחצו על התמונה 
 חוגגים באחריות את חג הרמאדאן
שאלנו את ד"ר ריזאן סינחאני ממכבי שירותי בריאות איך נחגוג את הראמאדן בזמן הקורונה?
הסרטון מוגש מטעם פיקוד העורף, המשרד לשוויון חברתי, ג'וינט אשל, קרן וואהל ומכבי שירותי בריאות

לחצו לצפייה בסרטון

                                                                 לאיגרת מידע  - לחצו כאן 
חדש באתר אשל - פנאי במרחב הביתי - ערכת פעילות לשוהים בביתם
עמותת ותיקי הגליל פיתחו ערכת פעילות לשוהים בביתם בימי הקורונה.
​בסיוע ג'וינט אשל הופקה הערכה והופצה  ב- 12,000 עותקים. בשבועות הקרובים תורחב ההפצה. 
החוברת מונגשת בעברית וברוסית
לקבלת הערכה - לחצו כאן
בין בידוד לבדידות: זקנה בצל קורונה
התפרצות הקורונה הציבה יותר ממיליון בני 65 ומעלה בסיכון מוגבר לחלות בנגיף, אולם תקופה זו מייצרת אתגרים מסוכנים לא פחות להם יש לתת מענה. 
"מדובר רבות על אוכלוסיית הזקנים ככזו הנמצאת בסיכון, אך בידוד לשם הגנה מהווירוס יוצר בעיות אחרות", אומר יוסי היימן, מנכ"ל ג'וינט-אשל. לאורך השנים הארגון פיתח פיילוטים רבים שעיצבו את מפת השירותים החברתיים של ישראל, בהם מרכזי יום, קהילות תומכות, בתים חמים, יחידות למניעת התעללות ועוד. כעת מזהים בג'וינט-אשל שלושה אתגרים מרכזיים עמם מתמודדת האוכלוסייה המבוגרת בצל הקורונה.
ממשיכים האירועים המקוונים וההדרכות לאנשי מקצוע 
וובינר רביעי בסדרת אוריינות דיגיטלית - למידה לאורך החיים ותיאוריות למידת מבוגרים בהוראה מרחוק של אזרחים ותיקים. 
לפרטים נוספים ולהרשמה

המשיכו לעקוב אחרינו
Follow Us On YouTube
Follow Us On Google+
דורות מדווחים מהשטח 
משרד הרווחה הגיש הצעה לפתיחה מדורגת ומבוקרת של מרכזי היום לתשושי נפש 
מנהלת תחום מרכזי היום במשרד הרווחה, ורד שחם, הגישה לחמ"ל קורונה הצעה לפתיחת מדורגת מבוקרת של מרכזי היום ובשלב ראשון  עבור תשושי הנפש בלבד. בפנייתה מדגישה שחם את חשיבות השירות עבור חולי האלצהיימר ומשפחותיהם: "מאז אמצע מרץ, מרכזי היום סגורים וכולם נמצאים בבתיהם. ברור לנו שזו אוכלוסייה בסיכון גבוה , יחד עם זאת ההישארות בבית והצורך של המשפחות למלא את החלל שנוצר מציב אתגרים קשים ביותר למשפחות שחלקן מעידות על שבר גדול" .
על-פי ההצעה, 85 מרכזי היום המשרתים תשושי נפש יפעלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות, כאשר בכל חדר מחדרי מרכז היום תתקיים פעילות ל 5 מטופלים בלבד. מנהלת תחום מרכזי היום מציינת , כי אישור ההצעה יחייב גם תוספת תקציבית עבור תגבור כוח אדם ועבור הסעה של כל מטופל במונית ולא בהסעות הקבוצתיות הנהוגות בשגרה.
"במידה ונקבל הנחיות ברורות הניתנות ליישום  ותוספת תקציבית רבים מהמרכזים יהיו נכונים למלא הדרישות באופן מידי", חותמת ורד שחם את הצעת האגף לאזרחים וותיקים במשרד הרווחה"
עד סוף חודש מאי יסתיים מבצע אספקת ארוחות לבתי אזרחים ותיקים 
במפגש "זום" של מנהלי מרכזי יום עם חברת הכנסת מירב כהן הודיעה מנהלת האגף לאזרחים ותיקים במשרד הרווחה, ציפי נחשון גליק, כי מבצע אספקת ארוחות מוכנות לאזרחים ותיקים יגיע לסיומו בהדרגה בסוף חודש מאי. 
במפגש שהתקיים בשבוע שעבר סביב המצוקה הכלכלית אליה נקלעו מרכזי היום והמצוקה הנפשית של חברי המרכזים שנמנע מהם השירות, אמרה נחשון גליק שמשרד הרווחה חילק באמצעות הרשויות המקומיות ובסיוע מתנדבים וחיילי פיקוד העורף ארוחות או מוצרי מזון לכ- 120 אלף אזרחים וותיקים. נחשון גליק אמרה כי משלוח ארוחות חינם למבקרי מרכזי היום היה בבחינת "גול עצמי", שכן לזכאים עמדה אפשרות חינמית במקום ארוחה במסגרת סל שירותי הסיעוד.
 יו"ר איגוד בתי אבות: 
להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדוק התנהלות המדינה כלפי בתי אבות
עם סיום תפקידו של פרופ' רוני גמזו כפרויקטור מיוחד של "מגן אבות ואימהות וקודם למינוי מחליפו, פרופ' נמרוד מימון, מנהלים רבים של בתי אבות ודיורים מוגנים הביעו תרעומת על אי יישום המלצות פרופ' גמזו. בין היתר קובלים המנהלים על אי מימוש ההבטחות למימון ההוצאות הכבדות שנכפו על המוסדות לרכישת אמצעי מיגון, שעות נוספות והסעות לעובדים.
לדברי יו"ר האיגוד, רוני עוזרי, הצליח פרופ' גמזו תוך פרק זמן קצר לגבש תכנית מצוינת, אלא שזו עלולה "להישאר על הנייר". לטענתו, רבות מהמלצותיו של גמזו לא יושמו ובהן מימון המדינה של ההוצאות הכבדות להן נדרשו המוסדות עם פרוץ המשבר.
"אנו קוראים להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את מחדלי משרד הבריאות והמדינה בטיפול במשבר הקורונה בבתי האבות כי נראה שאנו הולכים לקטסטרופה", נאמר בהודעת עוזרי לעיתונות.
רשויות מקומיות מארגנות פעילויות לאזרחים ותיקים בגינות ציבוריות  
"בני הגיל השלישי, אנחנו עושים את כל שביכולתנו כדי להפיג את הבדידות וגם את הבידוד, לכן החל ממחר נפעיל למעלה מ-30 גינות ברחבי העיר רק בשבילכם!
איך זה יעבוד?  
בין השעות 8:00 - 10:00 נקדיש אזור ייעודי בגינות נבחרות, שבו ייערכו פעילויות על ידי מנהל קהילה, תרבות וספורט כדי שתוכלו ליהנות יחד מבילוי באוויר הפתוח, תוך כדי שנשמור על הנחיות משרד הבריאות.

 
אנחנו מבקשים מהציבור שאינו בגיל השלישי להתחשב ולהימנע מכניסה לגינות בשעות אלה", זה נוסח ההודעה של עירית תל אביב-יפו לתושבי העיר שפורסמה לאחר ביטול חלק מהגבלות התנועה וההתכנסות במרחב הציבורי השבוע.
רשויות מקומיות נוספות הודיעו לתושביהם הוותיקים במסרונים כי הן מארגנות פעילות גופנית מותאמת לגיל בגינות הציבוריות בתחומן. כך, עיריית גבעתיים שלחה במסרון את ההודעה הבאה: "...תוכלו לצאת להתאווררות ושהייה בגינות העיר בימים שני וחמישי בין השעות 8.00 – 10.00, בהן יוכשר בגינה אזור רק עבורכם. אנו פועלים לקיים באותן גינות פעילות גופנית מותאמת עבורכם".
                                                                                                                       בתמונה: פרסום חלוקת מזון בגבעתיים
במקביל ארגון הג'וינט, הרשות הלאומית להתנדבות וארגון LEADERS פרסמו את קמפיין שעה חופשית הקורא לרשויות, עסקים וארגונים, לאפשר לכל האנשים הנמצאים בקבוצת סיכון בלי קשר לגילם, ליהנות ממרחבים בטוחים לביצוע פעילות גופנית, קניות וסידורים אחרים. 
לשיתוף הקמפיין ברשת החברתית - לחצו כאן 
תנחומים 
מביעים צער על פטירתו הפתאומית של ישראל שפירא זכרו לברכה, מנכ"ל העמותה לזקן בבני ברק. תנחומינו למשפחה להנהלת העמותה ועובדיה.
 
שולחים תנחומים לגולן רובינשטיין ומשפחתו עם מות אבי המשפחה מרדכי (מוטי) רובינשטיין זכרו לברכה, ממייסדי בית גיל הזהב בתל אביב.
רכשו מינוי למגזין דורות והצטרפו לקהילה המקצועית בתחום זיקנה 
טלפון: 09-7658088 |  058-7658088 | 052-624929
פקס: 09-7662661   דוא"ל - לחצו כאן
מגזין דורות גם ברשת
לאתר האינטרנט - לחצו כאן  | לפייסבוק - לחצו כאן