ניוזלטר המחלקה למדע המדינה - סיום סמסטר ב׳ (בדקנו, הוא באמת נגמר) 
והפעם: חוויות מסמסטר מקוון, חידושים מרגשים במחלקה ופרופ׳ משה מאור בשיחה על המחקר, הקורונה והתופים. בהצלחה בבחינות! 
עורכת: ענבר איילון

להתעדכן

להכיר

ללמוד

מה עשינו בזמן האחרון?

עברנו לזום

למרות שאוויר ההרים הצלול לא עובר בזום, הצלחנו להעביר היבטים אחרים מחווית הלמידה הירושלמית. בחודשים האחרונים קיימנו שיעורים בזום, נפגשנו בסמינרים מחלקתיים ואפילו צירפנו אלינו סטודנטים וסטודנטיות חדשים וחדשות דרך הזום. עוד תמונות וחוויות בפייסבוק המחלקתי.

התחדשנו 

שמחנו לבשר על פתיחת תוכנית לימודים חדשה וייחודית לתואר מוסמך (לא מחקרי) בשיתוף הפקולטה למשפטים: מגמת משפט, ממשל וחברה. המגמה מציעה תוכנית לימודים עשירה ומגוונת לאלו המבקשים להרחיב את הדעת בתחומי המשפט, הפוליטיקה והחברה בישראל, ושואפים לגבש תמונת מבט רחבה ומורכבת על אודות יחסי הגומלין ביניהם.  נרשמנו! 

כתבו עלינו בעיתון

אירועי השעה הובילו להתעניינות מוגברת מצד אמצעי התקשורת בתחומי המחקר של חוקרי המחלקה. טעימה קטנה: בתוכנית ״העולם היום״ פרופ׳ דן אבנון התראיין על רקע ההפגנות בארה״ב והשפעתן הגלובלית, בעיתון ״דה מרקר״ הדוקטרונט שלנו יאיר אושרוב כתב על מחאת המתמחים ברפואה, בעיתון ״הארץ״ פרופ׳ אורית קידר הציגה זווית מעט שונה למחאת המכנסונים ובמגזין ״זמן ישראל״ הדוקטורנט ניר קוסטי כתב על תקנות החירום שהממשלה מפעילה בתקופת הקורונה. 


אחד על אחד עם פרופ׳ משה מאור 
עוד על משה

לא כתוב בקורות החיים שלי... אני מתופף כבר ארבעים שנה. יותר מזה, בשנות התיכון הייתי חלק מלהקה, הופענו בכל מיני אירועים וקיבלנו טיפים מאוד יפים.. לימים למדתי שמדובר באירועים מעט מפוקפקים, והיום אני מנגן בעיקר בבית. 

הדבר שהכי מעניין אותי כרגע... אני מנסה להבין את כללי המשחק הפוליטי במאה ה-21, בעיקר הצורך של פוליטיקאים ליישם מדיניות בלתי מידתית הנובע הן מהירידה ברמת האמון של הציבור בפוליטיקאים ובמוסדות הפוליטיים והן מהרצון להשיג תשומת לב ציבורית בהמולה התקשורתית בה אנו חיים.

משהו שגיליתי לאחרונה וכדאי שתכירו... במהלך התקופה המקוונת נחשפתי לתוכן מכל העולם. ממליץ במיוחד על הרצאה מבריקה מאת השר לנושאים דיגטליים של טיוואן, השר הטרנסג׳נדר הראשון בעולם.

ובנטפליקס... אני מאוד אוהב סדרות אוסטרליות. האחרונה בה צפיתי היא Rake, סדרה קומית מעולה.

מה שאני חוקר עכשיו (והקורונה) 
 
חוסר האמון בפוליטיקאים ובמוסדות הפוליטיים בלט במיוחד בהתמודדות עם משבר הקורונה. זהו אחד הגורמים למדיניות הבלתי מידתית שאנחנו רואים סביבנו בכל מיני תחומים, ובעיקר בקורונה. במהלך התקופה הזו כתבתי יחד עם שותפיי מספר מאמרים בנושא ההתמודדות עם המשבר, אשר לטענתי ניתן לזהות בה מדיניות שאינה מידתית באופן אובייקטיבי. המאמר האחרון, שנכתב עם פרופ׳ דויד חיניץ ופרופ׳ רענן סוליציאנו-קינן, מראה כיצד ראש הממשלה נתניהו השתמש בתגובות מדיניות לא מידתיות בהזדמנויות שונות, ביניהם סגר הפסח, סגירת הגבולות ומענק הקורונה למשפחות עם ילדים. 
בעוד פעם התייחסו למקרים כאלו של תגובות יתר או חסר כ״אנומליות של מדיניות״, לטענתי מדובר בתגובות מכוונות ומחושבות. אני סבור כי בעידן הנוכחי אנו עדים לשינוי של כללי המשחק הפוליטיים בכיוון של תגובת יתר, לאור תנאים קונטקסטואליים, משבר האמון במוסדות וההצלחה הגדולה של הפופוליזם. 
בסמסטר האחרון עברתי ללמד בזום... אני מלמד קורסים לתואר ראשון ושני, ואני מזהה יתרון אדיר אחד: בפעם הראשונה יש השתתפות ניכרת של סטודנטיות. אני מאוד נהנה מההוראה בזום, וההשתתפות של סטודנטיות תורמת מאוד לשיעור וחשובה מאוד בעיניי.
 
נפרדים מפרופ׳ שטרנהל ז״ל
פרופ' זאב שטרנהל ז״ל, חתן פרס ישראל, מבכירי חוקרינו, מורנו ועמיתנו הלך לעולמו ביום ה-21 ליוני. זאב זכה להכרה אקדמית בינלאומית בזכות מחקריו אודות הפשיזם והלאומנות המודרנית. פרסומיו וספריו תורגמו לשפות רבות, ומשמשים חוקרים ותלמידים ברחבי העולם. אנו שולחים תנחומים לזיווה, טלי, יעל ומשתתפים בצערה העמוק של המשפחה. 
יהי זכרו ברוך. 
 
להלן דבריו של פרופ׳ דן אבנון, ראש המחלקה, לזכרו: 
זאב, זכיתי להיות תלמיד שלך. או ליתר דיוק, למדתי ממך. כתלמיד – שלושה קורסים. כעמית, סדרה של שעורים אודות נבכי האוניברסיטה. כאזרח, היית עבורי מופת לאהבת ישראל ומחויבות עמוקה ובלתי מתפשרת לאיכות החברה והמדינה של כולנו. בסמינר למדת אותי לכבד את הזמן שלך כמורה ובאופן עקיף את הזמן שלי כסטודנט. למדתי ממך כל כך הרבה על מקורות של אידאולוגיות, על תהפוכות עולם הרעיונות, על מקורות הפשיזם בתרבות שקודמת לקצוות אידיאולוגיים נוגדים. העצמה שלך נבעה מאישיותך, לא ממעמדך. 
מהיושרה והשכל שלך, לא רק מההכרה לה זכית בישראל ובעולם. מהנדיבות שלך ורגישותך לחלשים, לא מהקרבה שלך לבעלי שררה או עמדות כח. כאשר הגעתי למחלקה היית לבבי, ידידותי, חם, תומך. באותה תקופה, בעשור האחרון של המאה העשרים, למדתי להכיר את ישירותך המלבבת, את אהבת האמת, את הסלידה העמוקה מנכלוליות ומשקרים. 
איור:  ערן וולקובסקי, הארץ. 
למדת אותי שיעורים בהתייצבות פשוטה מול אחיזות עיניים, במחקר וביחסים. נהניתי ממזגך הסוער, מטוב לבך, מדבקותך בעיקר, מרתיעתך מקליקות, חיית חיים סוערים ומאתגרים. היית מיזוג נדיר בין אדם נאמן לאיכות עיונית לאדם נאמן לאיכות אנושית. בשם המחלקה אני מודה לך על כל שתרמת לנו, כאדם, כמורה וכחוקר. תנוח על משכבך בשלום ותהא מנוחתך עדן. דן
 
בריאות לכולנו, חופשה נעימה ובהצלחה במבחנים!
איור:  אנדרו בייקר. 
Follow Us On Google+
Follow Us On YouTube
Follow Us On Google+