גיליון 5 2017 | קיץ תשע"ז
כיוונים חדשים, המכון לחינוך דמוקרטי
שותפות יקרות ושותפים יקרים לדרך,

בפתחו של קיץ 2017 , עם סיומה של שנת פעילות במרחבים החינוכיים ובעיצומה של עשייה במרחבים אזרחיים אחרים, הגיע הזמן לסיכומי ביניים.

מחד - אנו שמחים בפועלנו הרב והטוב ובשינוי שהוא יוצר, מאידך – לפנינו מלאכה רבה במרחב החיים הישראלי. האתגרים החברתיים והחינוכיים, הנוגעים לחיים המשותפים בחברה הישראלית המגוונת ומרובת התרבויות מעסיקים אותנו מאד ומניעים את עשייתנו.

בניוזלטר זה נכיר לכם כמה זירות עשייה, פעולות ופתרונות חדשים שיצרנו לאתגרים אלו בחברה. באמצעות ההתנסויות השונות שלנו בשלל מרחבי העשייה והפעולה יצרנו, יחד עם שותפינו לדרך, את האפשרות לתיקון, מפגש מחבר בין שונים ומצע לגיבוש קהילות סולידריות וחברה שוחרת טוב.

תמונת העתיד של החברה הישראלית מכילה את כל שלל האפשרויות האלו ואנחנו ממשיכים לפעול להשגתה.

 

אנו מאחלים לכולכם –
קיץ נינוח ורגוע ,ימים של שלום ושקט,

מיותם ומיכל -  מנכ"לים משותפים
ומכל קהילת המכון לחינוך דמוקרטי
 
התושבים במערכות מוניציפאליות

כן, חינוך אלטרנטיבי בבית ספר ציבורי!

בית הספר בית הכרם - נעים להכיר.

איך יוצרים חינוך אלטרנטיבי בבית ספר ציבורי? כיצד באמת משנים את האווירה ואת הדרך בה לומדים בבית הספר? את האופן בו הצוות מעורב בפיתוח המקצועי? כיצד הילדים הופכים למעורבים יותר ופעילים יותר במהלך יום הלימודים?

הצגנו את השאלות הללו למירב פאול מנהלת בית הספר היסודי בית הכרם ואלו היו  תשובותיה...

הקליקו לסיפור המלא
 
democratex

למידה שיתופית בקהילות

מדן ועד אילת, תהליכי הקהילות הלומדות של DemocratEx

משהו מעניין קורה בקצוות של הארץ, הרעיון של קהילות למידה מקצועיות צובר תאוצה ומתחבר לתפיסה של תהליכים השתתפותיים. הרעיון של קהילות מקצועיות לומדות, הוא רעיון מוכר במערכת החינוך ובמסגרות הפיתוח המקצועי אבל הפעם אנו מחברים אליו תפיסות מתקדמות של למידה בניהול עצמי של הלומדים ומנגנונים ארגוניים של ארגון לומד.

הקליקו לסיפור המלא
 

פינת הבוגרים והפעם, בוגרנו בתואר השני!

sivan

לגעת בחברה הישראלית המתהווה

סיון אוליאל

רכזת ומחנכת כיתה ג' ובנוסף רכזת תחום החינוך הלשוני בביה"סבוגרת התואר השני במינהל החינוך מסלול חינוך דמוקרטי, אוניברסיטת ת"א

 
beki

לתרום בחלקת האלוהים הקטנה שלי

בטי קרת גרינפלד

מנהלת בית היל"ה בפתח תקווה

מסיימת תואר שני במדיניות בחינוך בהתמחות של חינוך דמוקרטי

הקליקו לסיפור המלא
 
כנס חינוך לגיל הרך

דמיינו ג׳ונגל

מציגים ומניעים בכנס בינלאומי לחינוך בגיל הרך

דמיינו ג'ונגל.
עצים, קריאות ציפורים, לחות, קופים, אגוזי קוקוס.
עכשיו דמיינו גן ילדים שיש בו ג'ונגל, פינת ג'ונגל המחליפה את פינת הבית המפורסמת.
זאת רק דוגמה אחת ל"מרחב עצמאות", מרחב בתוך הגן שעוצב על ידי ילדים, צוות הגן וההורים בעיר רמת גן. כך נראה מודל פדגוגי הנשען על עקרונות דמוקרטיים של דיאלוג, בחירה, השתתפותיות, הדדיות ופרואקטיביות...
קראו את הסיפור המלא
 
את יפה כמו שאת

את יפה כשאת "בדרכך"

המיזם הפמיניסטי שלנו נכנס עמוק ללב

"את יפה כמו שאת" היא רק דוגמה אחת למסרים שכתבו נערות מרשת המועדוניות "בתי קדימה" בעזרת הסטודנטיות של סמינר הקיבוצים, המשתתפות בקורס לאחריות חברתית שמנחה נעמה גולדברג, מקימת מיזם "בדרכך" של המכון לחינוך דמוקרטי. המיזם מבקש לקדם שוויון חברתי וחברה דמוקרטית יותר,  דרך דיון עמוק על מגדר בקרב נשים מכל המגזרים, רקעים, מעמדות. מסייע לנשים לבחור, באופן מודע וביקורתי, בדרכן, בעולם בו אנו חיות.

קראו עוד
 
לוגו כיוונים חדשים

נהניתם? הרשמו למגזין הבא

אם חדשנות פדגוגית, ערי חינוך, פתרונות קהילתיים ושלל נושאים ברוח הייחודית שלנו מעניינים אותכם - הרשמו לקבלת המגזין הבא. אנו מבטיחים תדירות פרסום שתשמור על תיבת האימיילים שלכם נקייה.

 
אהבת?