גיליון 2 2016 | ראש השנה תשע"ז
כיוונים חדשים, המכון לחינוך דמוקרטי
חברים ושותפים יקרים לדרך,
עם בואה של השנה החדשה, המכון נמצא בנקודת מפנה חשובה בדרכו.
אנו צופים על החברה סביבנו ורואים כמה המאמצים שלנו לחבר ולהפגיש בין שונים, לאפשר דיאלוג גם במקומות הנראים בלתי אפשריים, להתעקש ולבנות קהילות ומערכות מכבדות אדם, להצמיח נשים ואנשים שישנו את העולם והפכו אותו למקום טוב יותר, רלוונטיים.  
 
בשל כך אנו רואים משנה חשיבות להרחבת פעילותנו גם לתחום הקהילתי, המוניציפלי והארגוני. מאחלים שהפרקטיקות בהן אנו משתמשים יהיו נחלת החברה הישראלית כולה, שהכלים הדיאלוגיים, ההשתתפותיים, יהיו כלים שימושיים בכל ארגון וקהילה, יקלו על שיתופי הפעולה, ויסייעו לחגוג מגוון אנושי ותרבותי.
 
גיליון זה מוקדש לתנועה שלנו למחוזות נוספים, יחד עם החידושים האחרונים שלנו בעולם החינוך, כולל מתנה לאוהבי או מאותגרי ה PBL.
 
שנה טובה לכם ולאהוביכם, שנה נפלאה מכולנו,
באהבה
מיכל גלבוע אטר יותם טרון - מנכ"לים שותפים 
וכל חברי המכון לחינוך דמוקרטי
 
התושבים במערכות מוניציפאליות

מה ההבדל בין ״לחיות״ ל״לגור״?

התחום המוניצפאלי במכון, עובר רענון רציני, בהובלתה של דורית בן יהודה. ישבנו לראיון קצר עם דורית, כדי לשמוע ממנה את התפיסה שלה על הקשר בין התושבים לרשות שלהם ואיך זה קשור למכון לחינוך דמוקרטי.

לראיון המלא עם דורית
 
החינוך במועצות אזוריות

החינוך במוא"ז - שדה קרב או שדה זהב?

לאחר שטף של פניות אלינו ממועצות אזוריות נחשפנו לאחרונה למגמה מעניינת מאוד. ההרחבות שצמחו בישובים הכפריים בשנים האחרונות משנות את פני הישוב הכפרי ומייצרות אתגרים והזדמנויות עבור המועצה האיזורית. לא כולן יודעות להתמודד איתן אבל הן מבינות שאת המשבר הבא צריך לפתור ביחד..

הקליקו לסיפור המלא
 
נמאס ממבחנים וציונים

נמאס מציונים וממבחנים? יש לנו פתרון עובד!

הפיתוח האחרון של תחום הערכה הוא לא פחות מפריצת דרך בתחום ההערכה החלופית ומערך הציונים בבתי הספר. מגבלות שיטת הציונים הקיימת הן מוסכמה בקרב הכול. גם משרד החינוך מכיר במגבלות השיטה ובשנים האחרונות הוא מקדם את נושא ההערכה החלופית ומחייב כי 30% מהציון לבגרות במקצועות רבים יתקיים בהערכה חלופית.
קראו על פריצת הדרך בהערכה
 
Democratex לוגו

פותחים שנה ב-DemocratEX

מערך הסדנאות 2016-2017 של המיזם החדשני שלנו, המביא מתודולוגיות מרתקות מכל העולם, שיכולות ליצור שינוי תרבותי עמוק בארגונים וקהילות ולסייע במעבר מאגו לאקו, יצא לדרך.

לא מכירים? קראו עכשיו
 
מסע PBL

PBL - אוהב או מאותגר? הסולמות והנחשים מחכים לך

מה זה PBL אמיתי? יש דבר כזה? מה ההבדל בין בנייה של תיבת נוח בכיתה ב' לבנייה של אותה תיבה כחלק מתהליך למידה PBL? יש לנו עבורכם כלי שעוזר לדעת וליישם.
קראו והורידו את כלי ה-PBL
 

חדשות המכון

BIG Picture: תכנית התחל"ה מתחילה בגדול

המכון לחינוך דמוקרטי הוא הנציג הבלעדי בארץ של תכנית ה Big Picture , גישה חינוכית המיושמת בארצות הברית, העובדת במודל של למידה בשיתוף מנטורינג בקהילה. צוות של המכון התאים את  המודל לאתגרי החינוך בישראל, וקראנו לו התחל״ה: התמחות, חונכות, למידה. המודל מתאים במיוחד לאוכלוסיות מוחלשות.

 

בחודש ספטמבר הצגנו את המודל בפני הגב' מיכל כהן, מנכ"לית משרד החינוך שהביעה בו עניין רב ונתנה בירכתה להפעלתו בארץ. מהלך הבאתו לארץ נעשה בשותפות ארגון ג'ויינט.

 

מיזם "בדרכך" בדרך למאות נערות וילדות

שיתוף פעולה מרגש עם עמותת המורים מאפשר לנו להביא לבתי הספר את התכנית למורות של מיזם "בדרכך". אנו מחפשים בתי ספר שרוצים לתת למורות שלהן כלי עבודה, בחמישה מפגשים בלבד, לילדות ונערות המרחיב את התודעה הנשית שלהן ואת הבחירה לעצב את חייהן, בתי ספר, יועצות, רכזות חברתיות, מוזמנות לפנות אלינו. לחצו ליצירת קשר עם נעמה

 

 

כלים חדשניים למנהלי אגפי חינוך במאה ה- 21

קורס של המכון לחינוך דמקורטי בשיתוף עם מפעם מעלה אדומים למנהלי אגפי ומחלקות חינוך יוצא לדרך. במסגרת הקורס תתגבש קבוצת עמיתים לומדת שתתנסה בפתרון אתגרים של התפקיד, תוך למידת כלים תיאורטיים ומעשיים.
קראו עוד על הקורס
 
לוגו כיוונים חדשים

נהניתם? הרשמו למגזין הבא

אם חדשנות פדגוגית, ערי חינוך, פתרונות קהילתיים ושלל נושאים ברוח הייחודית שלנו מעניינים אותכם - הרשמו לקבלת המגזין הבא. אנו מבטיחים תדירות פרסום שתשמור על תיבת האימיילים שלכם נקייה.

 
אהבת?